Bezpieczne wakacje - Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku

Gimnazjum
im. Królowej Jadwigi
w Brzostku
Przejdź do treści

Bezpieczne wakacje

Różne > Newsy
 
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas – WAKACJE. Będzie to czas zabawy i nowych przeżyć. Korzystając z czasu wolnego nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Każdy z Was musi zwracać uwagę na różne zagrożenia podczas wakacyjnego wypoczynku, aby po jego zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.
Wakacje nad morzem, jeziorem, rzeką
    Plaża, kąpielisko to miejsce gdzie w sezonie letnim większość z nas spędza czas wolny. Przyjemny chłód, możliwość uprawiania licznych sportów, pływania albo zwyczajnej rekreacji - to wszystko sprawia, że baseny, kąpieliska morskie, rzeki i jeziora zapełniają się ludźmi. Niestety, brak wyobraźni, alkohol i niefrasobliwość w wodzie mogą stać się powodem tragedii, nieszczęśliwych wypadków czy śmierci.
Woda, nawet ta z pozoru spokojna i płytka kryje w sobie wiele pułapek.
Zanim cokolwiek zrobimy – pomyślmy!
    Większość utonięć i podtopień jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych i niebezpiecznych. Optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone – są to kąpieliska strzeżone przez służby ratownicze Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak również patrole Policji
i Straży Miejskiej. Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie kąpieliska ograniczonej żółtymi bojami. Natomiast czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy. Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych kąpiących się, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy.
Jeśli zauważy się przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą, natychmiast należy wezwać pomoc – powiadamiając Ratownika WOPR lub Policji, Straży Miejskiej.ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NAD WODĄ
·         Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
·           Nie skacz do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znasz głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
·         Nie wchodź do wody tam, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Zanim wejdziesz do niestrzeżonych zbiorników, dorośli każdorazowo powinni sprawdzić głębokość i strukturę dna.
·         Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
·         gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona;
·         Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura 22-25 stopni).
·         Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
·         Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego niebezpiecznego dla naszego organizmu.
·         Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
·         Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
·         Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. To niebezpieczne!
·         Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok siebie. Ktoś może potrzebować Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, zawiadom inne osoby.
·         Nie pływaj bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
·         Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny.
·         Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
·         Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo.
·               Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
·                korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;
·                rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!!
To nam zapewni bezpieczeństwo. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami.
Wakacje w górach
·         Aby bezpiecznie chodzić po górach trzeba mieć kondycję, a także dużą wiedzę na temat tego, jak robić to bezpiecznie, nie oznacza to wcale, że taki sposób spędzania wolnego czasu ograniczony jest do niewielkiej i wąskiej grupki osób.
·         Wybierając się w podróż po górskich szlakach należy zaopatrzyć się w dobre buty i ubranie.
·         Pamiętaj, żeby nie wyruszać w góry bez opieki dorosłych.
·         Co ważne, pogoda w górach może zmienić się niezwykle szybko, silny wiatr halny może utrudnić poruszanie się, a także doprowadzić do szybkiego wyziębienia organizmu, z kolei słońce to ryzyko odwodnienia oraz poparzeń słonecznych.
·         Ruszając ze schroniska, dla własnego bezpieczeństwa warto powiedzieć dokąd idziemy i jakimi szlakami.
    Uwaga! Zapamiętaj numer alarmowy GOPR.
·         Wyruszaj w góry rankiem, gdyż pogoda najczęściej psuje się po południu.
·         Miej ze sobą na wszelki wypadek latarkę, plandekę przeciwdeszczową oraz ciepłe ubrania, nawet jeśli jest lato.
·         Przede wszystkim, jeżeli nie czujesz się na siłach iść jakimś szlakiem, nie idź albo wyrusz w grupie z bardziej doświadczonymi wspinaczami.
Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu
·         Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu.
·         Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV).
·         Unikaj wysiłku w pełnym słońcu.
·         Chroń się w cieniu w godzinach południowych.
·         Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.
Bezpieczeństwo na imprezie
    Okres wakacji to czas wyjazdów turystycznych. Wakacje umożliwiają zawieranie nowych znajomości sprzyjających często przypadkowym kontaktom seksualnym, które zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV. Alkohol, narkotyki i dopalacze prowadzą do zagrożenia zdrowia a nawet życia, ponadto mogą sprawić, że staniesz się ofiarą lub sprawcą aktów przemocy.
 • Nie chodź na dyskoteki sam(a) lub z     nieznajomymi. Zawsze wybieraj się tam w gronie dobrze znanych ci osób,     przyjaciół i staraj się razem z nimi wracać do miejsca zamieszkania.
 • Pilnuj wszystkich cennych rzeczy (mp3, telefon     komórkowy, dokumenty itp.), które zabierasz ze sobą na dyskotekę. Pamiętaj     aby brać tylko te przedmioty, które są ci koniecznie potrzebne a resztę     pozostawić w domu.
 • Zachowaj ostrożność przy zawieraniu nowych     znajomości, szczególnie z osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu.
 • Nie opowiadaj nowym znajomym za dużo o sobie,     a w szczególności o   miejscu     zamieszkania czy stanie majątkowym rodziny. Nie zapraszaj też ich do     swojego domu, nie zgadzaj się na odprowadzanie.
 • Pilnuj swojego napoju. Nie pij napojów,     których przyrządzania lub otwierania nie widziałeś. Napój miej zawsze w     zasięgu wzroku lub poproś o to zaufaną osobę. Jeśli nawet tylko na chwilę     straciłeś(łaś) kontrolę nad tym, co dzieje się z twoim napojem, wylej go i     kup sobie nowy.
 • Nie przyjmuj poczęstunków i napojów od     nieznanych lub mało znanych ci osób. Nie daj się namówić na branie     jakichkolwiek tabletek, pastylek, proszków czy innych substancji,     szczególnie gdy proponują ci to nowo poznane osoby. Nie ma bezpiecznych     narkotyków a „dopalacze” wcale nie pomagają w dobrej zabawie.
 • Powiadom opiekuna, osobę dorosłą lub Policję o     pojawieniu się na imprezie narkotyków. Posiadanie nawet niewielkiej ilości     narkotyków jest zabronione.
 • Wracając z imprezy samotnie, unikaj skrótów,     miejsc rzadko uczęszczanych i nieoświetlonych. Późnym wieczorem     skorzystaj
      z taksówki. Nie zgadzaj się, aby do domu swoim samochodem odwiozły cię     nieznajome lub nowo poznane osoby.
 • Idąc poboczem, pamiętaj, że możesz być     niewidoczny dla kierowców. Poruszaj się prawidłową strona drogi. Używaj     odblasków lub komórki do ostrzeżenia pojazdów.
 • Pamiętaj, że jesteś osobą niepełnoletnią, nie     możesz w porze nocnej przebywać poza miejscem zamieszkania bez opieki ze     strony osoby dorosłej.
 • Nie zgadzaj się na podróżowanie     „przeładowanym” samochodem.
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze
·         Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru.
·         W czasie jazdy używaj kasku.
·         Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.
·         W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów.
·         Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów.
·         Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.
·         Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu.
·         Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.
·         Nigdy nie ścinaj zakrętów.
·         W czasie jazdy zawsze uważaj!
Na podwórku
·         Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów.
·         Bawiąc się na podwórku, nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól, aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców.
·         Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.
Wakacje w domu
·         Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw.
·         Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to:
1) gaz – możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,
2) prąd elektryczny – może Cię porazić,
3) ogień – możesz spowodować pożar,
4) woda – możesz zalać mieszkanie,
5) ostre przedmioty – grożą zranieniem,
6) lekarstwa – możesz się nimi zatruć.
Obcy puka do Twoich drzwi
·         Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi, sprawdź, kto to. Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie otwieraj drzwi!!!
·         Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża – zaalarmuj sąsiadów!
Uwaga owady!

  W lecie musimy uważać na osy i szerszenie. Te pierwsze bardzo chętnie lecą poczęstować się naszymi słodkościami. Te drugie mocno kąsają, a ich ugryzienia mogą być bardzo niebezpieczne! Uważajcie więc z jedzeniem lodów lub pączków na plaży. Tam osy tylko na to czekają. Jeśli już jecie, to przyglądajcie się każdemu kolejnemu gryzowi, żeby nie połknąć czasem osy, która przysiądzie sobie na przysmaku!!! A najlepiej to zrezygnować ze słodkości na plaży, bo przecież można je zjeść później! Kiedy spotkacie gdzieś gniazdo os, to przenigdy nie rzucajcie
w nie kamieniami, nie dotykajcie go, tylko uciekajcie jak najdalej. Wściekły rój os lub szerszeni może nawet zabić. Jeśli gniazdo jest blisko waszego domu, powiedzcie o tym rodzicom. Oni powinni zadzwonić po strażaków – ci mają specjalne stroje i sprzęt, dzięki któremu usuną nieproszonych gości.

W zielonym lesie

Las jest piękny latem, ale bardzo biedny. Często ze względu na gorąco
i suszę drzewom grożą pożary. Musimy więc im pomóc. Jeśli maszerujemy przez las, to nie zostawiajmy w nim śmieci, zwłaszcza szklanych butelek. Padające przez nie promienie słoneczne mogą wywołać ogień. W ogóle nie wolno śmiecić w lasach, ani trochę! Podobnie sprawa ma się z ogniskami. Można je rozpalać tylko
w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach, a po udanej zabawie ognisko trzeba zalać wodą. Jeśli rozpalimy ogień w lesie i stracimy nad nim kontrolę, to zginie wiele zwierząt, ptaków i drzew. A tego na pewno nie chcecie. Uważajcie także na zwierzęta, zarówno te dzikie, jak
i domowe. Absolutnie nie bierzemy na ręce nietoperzy, nie głaszczemy lisów, gdy podejdą – mogą nas ugryźć i zarazić wścieklizną, a to oznacza pobyt w szpitalu! Nie zaczepiamy obcych psów ani kotów.

Uwaga burza!

Nawet Ci, którzy się nie boją burzy, powinni pewne rzeczy wiedzieć. Jeśli zaskoczy nas gdzieś burza, to nie chowajmy się pod drzewami. One przyciągają pioruny. Jak najszybciej powinniśmy schować się w jakimś budynku , bo te posiadają piorunochrony! Można też skryć się
w samochodzie. Powyłączajcie telefony komórkowe, żeby one nie ściągnęły błyskawic!


Bezpieczeństwo podczas wykonywania prac polowych
  Każdego lata wzrasta liczba wypadków, których ofiarami stają się dzieci i młodzież. Najczęściej są to mieszkańcy wsi, gdzie latem trwają prace polowe, ale zdarzają się również przypadki okaleczeń dzieci wypoczywających na wsi. Rola bezpieczeństwa podczas zabaw jest bardzo ważna. Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze. Niedopuszczalne jest jednak, żeby je obsługiwały, ponieważ przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace, których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań.  
Jak unikać zagrożeń?
 • Rodzice nie     powinni zezwalać dzieciom na wykonywanie niebezpiecznych prac polowych.
 • Małe dzieci     nie powinny pozostawać bez opieki osób dorosłych.
 • Dzieci nie     powinny bawić się w roboczej części gospodarstwa, gdyż może to być dla     nich niebezpieczne. Zabawa taka prowadzić może do upadku z drabiny,     pogryzienia przez zwierzęta, skaleczenia, oparzenia, porażenia prądem,     zatrucia środkami ochrony roślin.
 • W obejściu     powinno być wydzielone miejsce, w którym dzieci mogłyby się bawić. Miejsce     to winno być odgrodzone wysoką siatką od części roboczej podwórka, po     którym chodzą zwierzęta
      i poruszają się maszyny rolnicze.
 • Przenoszenie     ręcznie dużych, ciężkich lub nieporęcznych przedmiotów (np. złom metalowy)     jest niewskazane.
 • Zlecając     dzieciom wykonywanie prac porządkowych w obejściu, należy koniecznie     sprawdzić, czy wszelkie wykopy, szamba są starannie zabezpieczone.
 • Dzieci nie     mogą mieć bezpośredniego dostępu do pomieszczeń,
      w których umieszczone są generatory prądu, piece centralnego ogrzewania,     parniki, sieczkarnie, pilarki, młocarnie, ostre narzędzia, takie jak:     kosy, noże, widły, szpadle.
·         Właściciele gospodarstw winni zadbać, aby pomieszczenia,
w których składowane są różnego rodzaju rozcieńczalniki, farby
i inne substancje żrące oraz nawozy i środki ochrony, były każdorazowo zamykane.
 • Przebywanie w     pomieszczeniach gospodarczych małych dzieci może być szkodliwe ze względu     na zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi (choroby odzwierzęce),     choroby układu pokarmowego, infekcje skóry i górnych dróg oddechowych,     pyłopochodne choroby układu oddechowego.
Dzieci mogą zajmować się: utrzymaniem porządku wokół domu, dbałością o estetyczny wygląd całego obejścia, sadzeniem kwiatów i pielęgnowaniem ogródka, opieką nad małymi zwierzętami, jak psy, koty, króliki itp.
Należy zwrócić uwagę na to, aby dzieci NIE SPRZĄTAŁY: opakowań po środkach trujących (substancje chemiczne), odchodów zwierzęcych, pozostałości po uboju zwierząt, pomieszczeń inwentarzowych.
P A M I Ę T A J:
Każda pracująca maszyna stanowi potencjalne zagrożenie dla dziecka.
Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarczymi wiąże się z ryzykiem.
Każda praca z chemicznymi środkami ochrony roślin niesie niebezpieczeństwo zatrucia.
Nawet podczas obserwacji pracy rodziców lub przebywania
w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarczych należy zachować szczególną ostrożność.
Traktor można prowadzić tylko wtedy, jeśli posiadamy prawo jazdy, czyli po ukończeniu 18 roku życia.
WAŻNE TELEFONY
112 - telefon alarmowy służb ratowniczych
997 - telefon alarmowy Policji
998 - telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 - telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
601 100 100 - telefon alarmowy WOPR
Opracowano na podstawie materiałów ze stron internetowych.
COPYRIGHT by GIMNAZJUM BRZOSTEK 2017
Wróć do spisu treści