Spotkanie z autorką książek - Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku

Gimnazjum
im. Królowej Jadwigi
w Brzostku
Przejdź do treści

Spotkanie z autorką książek

Różne > Newsy
WYJĄTKOWE SPOTKANIE Z  AUTORKĄ KSIĄŻEK
10.10.2017 r. młodzież gimnazjalna spotkała się ze znaną polską pisarką pochodzącą z Krakowa.
W Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych w Gimnazjum w Brzostku gościła Katarzyna Ryrych – pisarka, poetka, nauczycielka i malarka, wielbicielka kotów. Autorka jest laureatką Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, za powieść „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podłogowych” otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a książka „Król” została wyróżniona w konkursie Książka Roku IBBY 2015 i wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Karierę pisarki przepowiedziała jej polonistka, po tym, jak na lekcji opisała krwawą bitwę pod Grunwaldem. Nie mogła pochwalić się jej swoją pierwszą wydaną książką, dlatego postanowiła złożyć ją na grobowcu nauczycielki.
Pisarka w niezwykły sposób opowiadała o swoich dziełach. Do napisania każdego z nich czerpie pomysły z doświadczeń, obserwacji życiowych, dlatego są to prawdziwe historie ludzi i zwierząt. W książkach „Wyspa mojej siostry” i „O Stephenie Hawkingu…” porusza temat niepełnosprawności. Poza tym interesuje się historią, której zresztą nie cierpiała w szkole.
Z tego zamiłowania zrodziła się książka „Tylko dla twoich oczu”. Uczniowie gimnazjum dowiedzieli się o warsztacie twórczym autorki, jej oryginalnych pomysłach i ciekawostkach, które stworzyły kanwę niejednej powieści. Młodzi czytelnicy nie tylko słuchali opowieści gościa z Krakowa, ale także żywo uczestniczyli w bezpośrednich rozmowach z pisarką. Na zakończenie spotkania gimnazjaliści zakupili książki wraz z autografem pisarki. Na efekty tej imprezy czytelniczej nie trzeba było długo czekać. Już na drugi dzień po niej uczniowie czytali na przerwach książki Katarzyny Ryrych i dyskutowali o nich w bibliotece szkolnej. Z tego spotkania uczniowie mogli wyciągnąć wniosek: „Tymczasem nie buntuj się przeciwko wyrokom losu i ucz się, bowiem człowieka nie można ograbić jedynie z tego, co posiada w swojej głowie” (Katarzyna Ryrych „Tylko dla twoich oczu”).
Dziękujemy Wydawnictwu Literatura za pomoc w organizacji autorskiego spotkania oraz pani Katarzynie Ryrych za przybycie do Brzostku i ciekawą lekcję literatury, historii, … za lekcję życia.
Uczestnicy spotkania
COPYRIGHT by GIMNAZJUM BRZOSTEK 2017
Wróć do spisu treści